Jaki jest koszt założenia instalacji fotowoltaicznej

Dzisiaj coraz większą wagę przywiązujemy do ekologicznych rozwiązań w wielu aspektach swojego życia. Jednym ze sposobów, w jaki możemy dbać o środowisko, jest korzystanie z ekologicznych sposobów wytwarzana energii elektrycznej, jakim są instalacje fotowoltaiczne. Własny prąd może produkować dziś praktycznie każdy, kto ma możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych na dachu lub działce. Wiele osób myślących o skorzystaniu z tego rozwiązania zadaje sobie pytanie – ile średnio kosztuje fotowoltaika? Czy opłaca się inwestować w panele fotowoltaiczne? Jak szybko zwróci się koszt instalacji? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej.

Ile kosztuje fotowoltaika? Jakie elementy składają się na całkowity koszt?

Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w fotowoltaikę, to odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Pamiętaj jednak, że przed podjęciem decyzji na ten temat warto zdobyć niezbędne, podstawowe informacje, na przykład dowiedzieć się ile kosztuje fotowoltaika czy jakie elementy wchodzą w skład ceny końcowej. Koszt założenia fotowoltaiki zależy od wielu zmiennych – małe gospodarstwo domowe będzie potrzebowało znacznie mniej energii elektrycznej niż duży zakład przemysłowy, dlatego w drugim przypadku koszty będą znacznie większe. Ile zatem średnio kosztuje fotowoltaika? Koszty takiej inwestycji zaczynają się już od około 15 tysięcy złotych, a na cenę składają się:

– panele fotowoltaiczne – bez wątpienia podstawowy i najdroższy element

– inwenter, dzięki któremu prąd stały zamienisz na prąd zmienny

– niezbędne elementy do montażu instalacji na dachu lub działce

– robocizna ekipy montażowej

To jednak nie wszystko, co decyduje o cenie – na tą wpływ mają renoma i doświadczenie firmy czy jakość oferowanych produktów.

Czy opłaca się zakładać fotowoltaikę?

Z pewnością co najmniej raz zadzwonił do Ciebie przedstawiciel z firmy, który oferował Ci panele fotowoltaiczne. Być może nawet gościłeś takiego u siebie w domu. Skoro produkt jest tak dobry, to czy faktycznie wymaga tak intensywnej reklamy i przekonywania klienta do kupna? Firmom zależy na pokazaniu swojego produktu potencjalnym klientom i wyprzedzenia konkurencji, ponieważ fotowoltaika stała się bardzo popularnym rozwiązaniem, właśnie ze względu na stosunkowo tanie koszty, dbałość o środowisko i szybkie zwracanie się zainwestowanych środków. To, ile kosztuje fotowoltaika, zależy od danej firmy, jednak ceny zazwyczaj są całkiem podobne, dlatego sprzedawcy walczą o klientów na różne sposoby. A Ty, zdecydujesz się na zakup fotowoltaiki?