Matura – geografia. Wybierz odpowiednie pomoce maturalne!

Okres majowy to czas intensywnych wysiłków maturzystów. Co roku zmagają się oni z licznymi egzaminami, które trwają przez cały miesiąc. Cała seria zaczyna się od trzech matur obowiązkowych, w których skład wchodzi język polski, matematyka i język obcy nowożytni. Ponadto, przyszłych absolwentów obowiązują również dwa egzaminy ustne, z języka polskiego i obcego. Następnie podchodzą do matur z przedmiotów rozszerzonych, które sami zadeklarowali zgodnie z własnymi preferencjami i umiejętnościami. Matura geografia z zakresu rozszerzonego jest popularnym egzaminem, który jest lubiany przez uczniów.

Kto wybiera maturę rozszerzoną z geografii?

Maturę z tego przedmiotu najczęściej wybierają uczniowie, którzy myślą o studiach w podobnych obszarach, na przykład geologia, geodezja czy właśnie geografia, ale wiedza z tego obszaru przyda się również podczas studiów z budownictwa, architektury czy paleontologii. Materiał z geografii w liceum z jednej strony jest dość obszerny, jednak również dość dostępny i łatwy w przyswojeniu, dlatego też przedmiot ten cieszy się sporą sympatią i popularnością. 

W jaki sposób przygotować się do matury z geografii?

W geografii przede wszystkim jest nacisk na wiedzę teoretyczną, dlatego przygotowania do matury najlepiej zacząć od powtórki całego materiału. Najlepiej zrobić to z dobrym repetytorium maturalnym, które całą wiedzę zebraną ma “w pigułce”, co znacząco ułatwi proces nauki. Kiedy cała wiedza teoretyczna będzie już opanowana, warto przejść do wykonywania praktycznych zadań. W tym celu wybierz arkusze maturalne, które stanowią zbiór różnorodnych zadań maturalnych, wraz z poprawnymi odpowiedziami, ale również szczegółowym opisem poprawnego procesu rozwiązywania danego zadania. Dodatkowo stanowią małą próbę matury, więc możesz włączyć stoper i zmierzyć czas niezbędny do wykonania całego arkusza.

Podczas wyboru odpowiednich pomocy maturalnych, warto przemyśleć, czego tak naprawdę się potrzebuje. Być może bardziej przydatne niż pomoce książkowe, okażą się lekcje wyrównawcze dla maturzystów lub korepetycje.